• NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
        • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

          17.01.2021

          NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

          Szkoła Podstawowa nr 13 im. w Jaworznie przystąpiła do NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Szkoła realizowała założenia programu od września do grudnia 2020 roku.

           

          https://1.bp.blogspot.com/-o6ZnFEvmv8o/X3GCuBg6PYI/AAAAAAAAZv4/3P0ToP5iGUA9zSd7sY91CwJ5_r37hQhSQCNcBGAsYHQ/w400-h166/Schowek02.jpg

           

          Głównym celem programu jest zwiększenie atrakcyjności księgozbioru bibliotek szkolnych oraz rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Otrzymaliśmy dofinansowanie na kwotę 15 000 zł (12 000 kwota dotacji z budżetu państwa + 3 000 zł to wkład własny). Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji wydawniczych.

          Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 909 książek, w tym o 562 egzemplarze lektur zgodnych z podstawą programową, co stanowi 61,82 % zakupionych książek. Zdecydowana większość z zakupionych pozycji to lektury, ponieważ to główna potrzeba naszej biblioteki, spowodowana koniecznością uzupełnienia księgozbioru po reformie edukacji w związku z likwidacją gimnazjów. Reszta środków została podzielona na literaturę dziecięcą i młodzieżową.

           

      • Życzenia świąteczne
        • Życzenia świąteczne

          21.12.2020

                        Uczniowie klasy 4B przygotowali grające kartki świąteczne, 
          a w sercach niosą moc życzeń dla wszystkich naszych szkolnych Przyjaciół.

          Do świątecznych życzeń dołączają się Rodzice uczniów,

                                     nauczyciel informatyki oraz wychowawca kl.4B.                                                              

        • Edukacja zdrowotna rodziców i uczniów w dobie pandemii.

          19.11.2020

          Prezentacja przygotowana dla rodziców, dzieci i młodzieży w ramach edukacji zdrowotnej przez pielęgniarki Medycyny Szkolnej. 

          Oparta na materiałach ze strony Instytutu Matki i Dziecka finansowanych ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 oraz Instytutu Żywności i Żywienia.

                                                             Motto:

                 „Jedz aby żyć, a nie żyj aby jeść”

           

          ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY

          Spis treści:

          1. Co to jest zbilansowana dieta i na czym polega ?

          2. Co przedstawia Piramida Zdrowego Żywienia ?

          3. Ile posiłków  w ciągu dnia należy spożywać ?

          4. Ile porcji produktów z różnych grup powinniśmy zjeść ?

          5. Czy warto podjadać między posiłkami ?

          6. Czy dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowywanie posiłków w domu ?

          7. Informacja o działalności Poradni Promocji Zdrowia w Zespole Lecznictwa Otwartego w Jaworznie.

          Co to jest zbilansowana dieta i na czym polega?

          Pod pojęciem  dieta zbilansowana należy rozumieć taki sposób żywienia, który pokrywa zapotrzebowanie organizmu na wszelkie składniki odżywcze bez wykluczania poszczególnych rodzajów żywności. Jednocześnie taka dieta powinna uwzględniać równowagę między ilością przyjętych w pożywieniu kalorii a codzienną aktywnością ruchową.

          W okresie dojrzewania i dorastania należy szczególnie dbać o prawidłowe odżywianie, ponieważ w tym czasie następuje intensywny wzrost organizmu.

          Główne zasady zbilansowanej diety to:

          * spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia z zachowaniem przerw nie dłuższych niż 4 godziny,

          * spożywanie produktów żywnościowych zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia (patrz niżej – Piramida Zdrowia) a więc z uwzględnieniem proporcji pomiędzy poszczególnymi składnikami żywności, które powinny znajdować się w diecie,

          * zjadanie co najmniej 5 porcji różnych warzyw i owoców dziennie,

          * zjadanie przynajmniej 2 porcji ryb tygodniowo,

          * wypijanie co najmniej 1,5 l wody w ciągu dnia unikając słodzonych     napojów,

          * ograniczenie soli, szczególnie zwrócenie uwagi na niedosalanie potraw

           a zamiast tego stosowanie różnych przypraw ziołowych,

          * ograniczenie cukru oraz niezdrowych przekąsek ( słodycze, czipsy), które można zastąpić naturalnymi odpowiednikami: ziarna słonecznika, orzechy, warzywa.

                     Co przedstawia Piramida Zdrowego Żywienia?

                       Zobacz na przedstawionym poniżej obrazku.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Piramida Zdrowego Żywienia jest kierowana dla dzieci i młodzieży

          w wieku 4 -18 lat. U jej podstawy znajdują się różne formy aktywności fizycznej, która jest nieodzownym warunkiem zachowania pełnego zdrowia. Na kolejnych piętrach Piramidy zilustrowano zalecany udział poszczególnych grup produktów spożywczych w codziennej diecie. Im niższy poziom Piramidy tym więcej produktów z danej grupy należy spożyć, im wyższe piętro – tym mniej produktów powinno być w naszej diecie.

          Podstawę Piramidy stanowi aktywność fizyczna. Wśród produktów żywnościowych warzywa i owoce zostały postawione na najniższym poziomie. Powinny być one spożywane codziennie, w jak największej ilości (co najmniej 5 porcji dziennie). Jeżeli to tylko możliwe warzywa i owoce powinny być zjadane w nieprzetworzonej formie, a więc w postaci porcji warzyw i owoców, z położeniem nacisku na warzywa (najlepsza proporcja to ¼ owoców i ¾ warzyw).

          Kolejne piętro zajmują produkty zawierające złożone węglowodany (produkty zbożowe): pełnoziarniste pieczywo i makarony, płatki zbożowe, gruboziarniste kasze, brązowy ryż.

          Następny poziom zajmują produkty mleczne pod postacią chudego nabiału (mleko, ser, jogurt naturalny, kefir – fermentowane produkty mleczne dostarczają korzystną florę jelitową).

          Piąte piętro Piramidy obejmują produkty zawierające pełnowartościowe białko w postaci chudego mięsa, ryb (w tym tłuste ryby np. makrela) lub jaja oraz nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, ciecierzyca). Należy pamiętać aby ograniczyć spożycie produktów mięsnych wysoko przetworzonych (to produkty, które zostały poddane obróbce technologicznej w zakładach przemysłu spożywczego, aby zwiększyć ich trwałość czy przyspieszyć proces przygotowania).

          Na szczycie znajdują się oleje oraz tłuszcze. Obok Piramidy znajdują się przekreślone kostki cukru oraz słodycze, a także solniczka. Produkty te nie są więc zalecane w diecie dzieci i młodzieży.

          Ile posiłków w ciągu dnia należy spożywać?

          Należy spożywać 3 główne posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolacja) oraz 2 przekąski (drugie śniadanie, podwieczorek).

          Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 - 4 godziny. Nie chodzi o to, aby skrupulatnie pilnować wyznaczonych godzin i jeść z zegarkiem w ręku. Jeśli spóźnimy się z posiłkiem 15 minut lub zjemy go przed wyznaczonym czasem nic się nie stanie. Regularnie spożyte posiłki chronią przed gwałtownymi spadkami poziomu cukru we krwi, a tym samym przed uczuciem głodu, zmęczeniem i złym humorem. Pierwsze śniadanie powinno zostać zjedzone przed wyjściem do szkoły (do godziny od przebudzenia), ostatni posiłek natomiast na około 3 godziny przed zaśnięciem.

          Dlaczego warto jest zjeść pierwsze śniadanie przed wyjściem do szkoły?

          Pierwsze śniadanie spożyte po przebudzeniu, to pierwszy posiłek po długiej nocnej przerwie. Pełnowartościowe śniadanie powinno zawierać wszystkie składniki odżywcze, tj. białko, tłuszcz i węglowodany. Może to być np. kanapka z pieczywa żytniego na zakwasie z wędliną drobiową, liściem sałaty, pomidorem i szczypiorkiem. Dobrze byłoby wypić też szklankę mleka lub zjeść jogurt naturalny. Dzięki takiemu śniadaniu glukoza jest stopniowo uwalniana do krwi, co wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu. Właściwie zbilansowany poranny posiłek uchroni nas przed napadem nagłego głodu, poprawi pamięć i koncentracje.

          Ile porcji produktów z różnych grup powinniśmy zjeść ?

          Warto pamiętać, że w naszym codziennym jadłospisie powinny się znaleźć:

          * 3 lub więcej porcji różnorodnych warzyw;

          * 2 lub więcej porcji różnych owoców;

          * 6 -7 porcji zdrowych węglowodanów (pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze);

          * 3 porcje chudego nabiału (mleko, jogurt, ser);

          * 2 porcje: mięso lub ryby, jaja;

          * tłuszcze.

                                        „Porcja w dłoni’’

          W odmierzaniu porcji danego produktu pomocna może się okazać własna ręka (doń). Porcja jakiegokolwiek mięsa (kotlet, ryba – po przyrządzeniu) powinna mieścić się na środku dłoni (bez palców), porcja produktów zbożowych (makaron, kasza – przed gotowaniem) to wielkość odpowiadająca własnej pięści, podobnie w przypadku owoców, a dwie rozłożone dłonie w postaci miseczki to miara porcji warzyw (np. zielona sałata).

          Dlaczego nie należy robić zbyt długich przerw między posiłkami?

          Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3,5 – 4 godzin. Jedzenie 5 razy w ciągu dnia mniejszych posiłków powoduje, że nie doprowadzamy naszego organizmu do stanu tzw. wilczego głodu, gdyż towarzyszy mu spadek glukozy we krwi. Zbyt rzadkie spożywanie posiłków powoduje jednorazowe przyjęcie nadmiernej ilości pokarmów, często w większej ilości niż sumaryczna z kilku mniejszych posiłków.

          W efekcie następuje przeciążenie żołądka i jego nadmierne rozciągnięcie. Osoby z rozciągniętym żołądkiem muszą zjeść więcej, by odczuć sytość. W efekcie dochodzi do magazynowania niewykorzystanej energii z przyjętych pokarmów, które sprzyja otyłości.

          Czy warto podjadać między posiłkami?

          Lepiej nie! Ale są sytuacje, w których dopada nas głód. Pamiętać trzeba, aby wtedy posiłkować się zdrowymi przekąskami jak np. orzechy (niesolone), pokrojone w słupki warzywa (np. marchewka, papryka), owoce (np. jabłka) lub owoce suszone (ostrożnie z rodzynkami – zawierają dużo cukru).

          Czy dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowywanie posiłków w domu?

          W ostatnich latach rozkwit przemysłu spożywczego, ogromna dostępność produktów spożywczych sprawia, że coraz częściej sięgamy po gotowe danie, które wystarczy włożyć do mikrofalówki czy też piekarnika. Niewątpliwą ich zaletą jest wygoda i szybkość przygotowania. Należy jednak mieć świadomość, że produkty te należą w zdecydowanej większości do grupy produktów wysoko przetworzonych. Jest to żywność poddana obróbce przemysłowej. Zawiera ona znacznie więcej tłuszczu (w tym tłuszcze roślinne utwardzone tzw. tłuszcze trans). Tłuszcze te nie jełczeją, można je wielokrotnie podgrzewać i studzić bez najmniejszej szkody, a produkty przygotowane z ich użyciem są trwałe i maja długi okres przydatności do spożycia. Są one jednak niekorzystne dla zdrowia (sprzyjają wystąpieniu m.in. cukrzycy, chorób serca). Najwięcej tłuszczów trans jest we wszelkich wyrobach cukierniczych, ciastkach, frytkach i produktach typu fast-food. Gotowe dania, kupowane w sklepach zawierają więcej soli, cukru i tłuszczu niż posiłki przygotowane w domu. W ich składzie znajduje się również znaczna ilość substancji konserwujących, zagęszczających, stabilizujących oraz polepszaczy smaku (np. glutaminian sodu).

          W takim razie może warto przyrządzać posiłki samodzielnie.

          Wiemy wtedy co dokładnie jemy. Często trwamy w przekonaniu, że przygotowanie domowego posiłku jest bardzo czasochłonne. Wybierzmy więc nieskomplikowane przepisy potraw, takich które  nie wymagają zbyt wielkiego nakładu czasu. Wykorzystajmy proste, naturalne składniki. Dobrym pomysłem jest przygotowanie zupy z dużą ilością świeżych warzyw. Starajmy się ograniczyć sól, którą możemy zastąpić przyprawami. Pamiętajmy także, że wspólne z innymi członkami rodziny przygotowywanie posiłków pozytywnie wpływa na rodzinne relacje. Zadbajmy, aby posiłki były apetyczne, kolorowo podane a w każdym z nich znalazł się owoc lub warzywo. Warto dodać także, że nie tylko wspólne przygotowywanie posiłków, ale także wspólne ich spożywanie jest bardzo istotne. Stanowi bowiem okazję do rozmów, okazywania wzajemnego zainteresowania, troski oraz uczuć.

          Działalność Poradni Promocji Zdrowia w Zespole Lecznictwa Otwartego w Jaworznie.

          Wsparcia w zakresie prawidłowego żywienia dla dzieci od 7 – 18 roku życia można uzyskać w:

          Poradni Promocji Zdrowia  Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie

          ul. Nosala 5 w poniedziałki od godz.7.30 – 11.30, tel. 517 091 393

          Porad udziela  - dietetyk Wojciech Wilk.

          (wymagane jest skierowanie od lekarza POZ  Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie).

        • 11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości.

          09.11.2020

          11 listopada obchodzimy w Polsce  Narodowe Święto Niepodległości. 

          Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku,

          po 123 latach niewoli   (1795–1918)

          W dniu 10 listopada do Warszawy przybył pociągiem

          z Magdeburga Józef Piłsudski.

          Następnego dnia Rada Regencyjna przekazała mu całość władzy cywilnej i wojskowej. Piłsudski przyjął tytuł Naczelnika Państwa. Podporządkował mu się także rząd lubelski. W warunkach trudnych do precyzyjnego oszacowania strat ludzkich i materiałowych z lat 1914-1918 rozpoczął się trudny i dramatyczny proces walki o granice i kształt ustrojowy odrodzonej Rzeczypospolitej.

           

          Telegram Józefa Piłsudskiego notyfikujący powstanie państwa polskiego. 16 listopada 1918 r.

          Jako wódz naczelny armii polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.

          Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.

          Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła na losami

          Polski – przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości.

      • Uczniowie klas ósmych!
        • Uczniowie klas ósmych!

          27.07.2020

          Uczniowie klas ósmych!

          Prosimy o zgłaszanie się do szkoły po odbiór zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Zaświadczenia będą wydawane uczniom 31 lipca 2020 r.

          od godziny 10.00 w sekretariacie szkoły.

          Przypominamy o obowiązku  zachowaniu na terenie szkoły zgodnie ze znanymi Wam procedurami obowiązującymi w okresie pandemii Covid-19.

          Dyrektor szkoły Agata Ciołczyk.

      • WEWNĘTRZNA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA PRZEPROWADZENIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
        • WEWNĘTRZNA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA PRZEPROWADZENIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

          15.06.2020

          Załącznik

          Do Zarządzenia nr     z dnia 12 czerwca 2020

          Dyrektora Szkoły Podstawowej 13

          w Jaworznie

           

           

          WEWNĘTRZNA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA PRZEPROWADZENIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

          W OKRESIE PANDEMII COVID-19

          W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 13

          W JAWORZNIE

          1. INFORMACJE OGÓLNE
          1. Niniejsza procedura powstała w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
          2. Celem   niniejszej   procedury   jest   zminimalizowanie   ryzyka   wystąpienia   zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę zakaźną COVID-19 wśród uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników niepedagogicznych.

          II. ZABEZPIECZENIE SANITARNE BUDYNKU

          1. Przy wejściu do szkoły należy umieścić  płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60 proc.) oraz informację o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły.
          2. Informację o prawidłowej dezynfekcji rąk wraz z płynem do dezynfekcji należy udostępnić w każdej sali egzaminacyjnej.
          3. Wyznaczeni pracownicy szkoły mają obowiązek egzekwowania używania płynu do dezynfekcji rąk przez wszystkie osoby wchodzące do budynku szkoły.
          4. Drzwi do szkoły oraz wszystkie drzwi wewnątrz budynku powinny być otwarte, tak aby zdający oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu nie musiały ich otwierać (warunki pogodowe, przeciągi).
          5. Sale egzaminacyjne należy wietrzyć przed wpuszczeniem do nich zdających, mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu, jeżeli pogoda na to pozwala i na zewnątrz budynku nie panuje zbyt duży hałas, a także po egzaminie.
          6. Każdy zdający ma zapewnione miejsce, w którym zostawia rzeczy osobiste.
          7. Ławki oraz krzesła w sali egzaminacyjnej należy dezynfekować przed i po każdym egzaminie.

          III. OBOWIĄZUJĄCE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA OSOBISTEGO PODCZAS EGZAMINU

          1. Na egzamin może przyjść tylko osoba zdrowa, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną.
          2. Na egzamin nie może przyjść osoba chora oraz ta, która przebywa w domu
            z osobą na kwarantannie, izolacji, albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
          3. Na teren szkoły nie mogą wejść rodzice ani opiekunowie zdających.
          4. Podczas egzaminu na terenie szkoły mogą przebywać wyłącznie:

          - zdający,

          - osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminu,

          - pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie w obiekcie czystości (dezynfekcji),

          - pracownicy służb medycznych.

          1. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem.
          2.  Zakrywanie ust i nosa obowiązuje do momentu zajęcia miejsca na sali  
             egzaminacyjnej, podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek
             zespołu nadzorującego może poprosić o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu
             zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5 metrowego odstępu).
          1. Zdający ma obowiązek ponownego zakrycia ust i nosa, gdy wychodzi do toalety i gdy kończy prace z arkuszem egzaminacyjnym i podchodzi do nauczyciela, a następnie wychodzi z sali.
          2. Członkowie zespołu egzaminacyjnego przy rozdawaniu arkuszy egzaminacyjnych zdającym muszą mieć założone rękawiczki i zakryte usta oraz nos, które powinny pozostać zakryte podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej, ale w trakcie samego przebiegu egzaminu maseczki lub przyłbice mogą być zdjęte.

          IV.  ORGANIZACJA PRZESTRZENI, BUDYNKU I POMIESZCZEŃ 

          1. Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony w 2 salach.
          2. Przy wejściu do szkoły oraz w każdej sali egzaminacyjnej należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk oraz zamieścić informacje o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły wraz z informacją na temat prawidłowej dezynfekcji rąk.
          3. Przy wejściu do szkoły należy umieścić również informacje:

          - dotyczące objawów zakażenia koronawirusem oraz sposobów zapobiegania zakażeniu,

          - zawierające adres oraz numer telefonu do właściwej stacji sanitarno- epidemiologicznej i najbliższego oddziału zakaźnego,

          - zawierające numery telefonów do służb medycznych, infolinii NFZ w sprawie koronawirusa (800190590), organu prowadzącego oraz kuratora oświaty.

          1. Przed rozpoczęciem egzaminu (oraz po jego zakończeniu) należy zdezynfekować sale egzaminacyjne oraz ich wyposażenie (ławki, krzesła).
          2. Sale egzaminacyjne powinny zostać wywietrzone przed egzaminem oraz co godzinę podczas egzaminu i po egzaminie, dbając o zapewnienie komfortu zdających.
          3. Ławki w sali egzaminacyjnej należy rozmieścić w taki sposób, aby między zdającymi zachowany był odstęp min 1,5 metra w każdym kierunku.
          4. Miejsca dla zespołu nadzorującego również powinny zostać przygotowane w taki sposób, by zapewnić min 1,5 metra odstępu od zdających oraz od pozostałych członków zespołu.
          5. Członkowie zespołu nadzorującego powinni do niezbędnego minimum ograniczyć poruszanie się po sali egzaminacyjnej.
          6. Drzwi do szkoły oraz do sal, w których odbywa się egzamin powinny być otwarte, tak aby zdający oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzeniu egzaminu nie musiały ich otwierać, z wyjątkiem egzaminu z języków obcych nowożytnych
            w zakresie zadań na rozumienie ze słuchu, podczas których odtwarzane jest nagranie z płyty CD.
          7. Jeżeli drzwi do sal egzaminacyjnych są zamknięte należy dezynfekować klamki regularnie, pomieszczenia higieniczno-sanitarne należy dezynfekować na bieżąco  tj. przed egzaminem oraz po każdej osobie korzystającej z toalety.
          8. Obowiązkowo należy wyznaczyć pomieszczenie na izolatkę, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych, należy wyposażyć ją  w środki ochrony indywidualnej (maska/przyłbica, fartuch, rękawiczki jednorazowe), środki do dezynfekcji oraz numery telefonów do PSSE w Jaworznie oraz służb medycznych (999,112).

          V. ORGANIZACJA EGZAMINÓW

          1. Każdy zdający z co najmniej 2-dniowym wyprzedzeniem otrzymuje od wychowawcy informację, o której godzinie powinien wstawić się w szkole przed rozpoczęciem egzaminu zgodnie z opracowanym harmonogramem dla poszczególnych sal.
          2. Zdających oraz rodziców należy poinformować o zakazie tworzenia się grup przed szkołą, salą, przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu oraz o konieczności zachowania odpowiedniego dystansu w przestrzeni społecznej.
          3. Zdający przychodzą do szkoły w kilkuminutowych odstępach wejściem głównym.
          4. Czekając na wejście do szkoły lub sali egzaminacyjnej zdający zachowują odstęp min 1,5 metra oraz mają zakryte usta i nos.
          5. Przy wejściu do szkoły wyznaczony pracownik pilnuje by uczeń zdezynfekował  ręce.
          6. Zdający udaje się do sali egzaminacyjnej i zajmuje wskazane dla niego wybrane losowo miejsce.
          7. Zdający nie mogą wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy (w tym telefonów, książek, maskotek).
          8. Podczas egzaminu każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, długopisu lub pióra z czarnym tuszem/atramentem przeznaczonych do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi), dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę, nie może pożyczać tych przyborów innym zdającym podczas egzaminu.
          9. Jeżeli zdający chce korzystać z przyborów rezerwowych, przygotowanych przez szkołę, to po każdym ich użyciu należy je zdezynfekować.
          10. Szkoła   nie  zapewnia  wody  pitnej, zdający powinni przynieść własną butelkę
            z wodą.
          11. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
          12. Po zakończeniu egzaminu w każdej sali egzaminacyjnej należy wypuszczać zdających w ostępach kilkuminutowych, upewniając się czy nie gromadzą się przed szkołą w grupach.
          13. Zdający może opuścić salę egzaminacyjną najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia egzaminu, później zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej, aż do zakończeniu egzaminu, po czym wychodzą pojedynczo z sali z zachowaniem odstępu czasowego.

          VI. ZADANIA SZCZEGÓLNE CZŁONKÓW ZESPOŁU EGZAMINACYJNEGO
          I DYREKTORA SZKOŁY

          1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego informuje członków zespołu nadzorującego przeprowadzającego egzamin w sali egzaminacyjnej, że w danej sali do egzaminu przystępuje zdający chorujący na alergię albo inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie.
          2. Przed rozpoczęciem egzaminu należy poinformować zdających 
            o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa:
            1. zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi,
            2. obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym,
            3. niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania,
            4. konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
          3. W celu uniknięcia tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu, zdający
            z wyprzedzeniem (2-dniowym) otrzymają informację o której godzinie powinni stawić się w szkole przed rozpoczęciem egzaminu, dla zdających w różnych salach egzaminacyjnych są ustalane różne godziny przybycia.
                               

          VII. ZASADY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
          U ZDAJĄCEGO UCZNIA LUB CZŁONKA ZESPOŁU EGZAMINACYJNEGO

          1. Jeżeli zdający lub członek zespołu nadzorującego przejawia niepokojące objawy chorobowe, przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, który zapewnia odizolowanie zdającego lub innej osoby przejawiającej objawy choroby w wyznaczonym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób, izolatkę należy wyposażyć w środki ochrony indywidualnej (maska/przyłbica, fartuch, rękawiczki jednorazowe), środki do dezynfekcji oraz numery telefonów do PSSE w Jaworznie oraz służb medycznych (999,112).
          1. W przypadku wystąpienia konieczności odizolowania zdającego, członka zespołu nadzorującego lub innej osoby zaangażowanej w przeprowadzanie egzaminu przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może podjąć decyzję
            o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu dla wszystkich zdających, którzy przystępowali do danego egzaminu w danej sali, jeżeli z jego oceny sytuacji będzie wynikało, że takie rozwiązanie jest niezbędne.
          2. Pracownicy szkoły oraz członkowie zespołów nadzorujących niebędący pracownikami szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych nie powinni przychodzić do pracy lecz skorzystać z teleporady medycznej.
          3. O podejrzeniu zarażenia ucznia należy niezwłocznie zawiadomić rodzinę bądź osoby wskazane do kontaktu o konieczności odbioru ucznia transportem indywidualnym i w zależności od stanu jego zdrowia udać się do domu i skorzystać z teleporady medycznej lub udać się do oddziału zakaźnego, ponadto należy skontaktować się telefonicznie z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu uzyskania instrukcji dalszego postępowania zgodnie z procedurą ogólną. Umieścić ucznia w pomieszczeniu izolatki a w razie pogorszenia jego stanu zdrowia wezwać służby medyczne (999, 112).
          4. Wychowawcy weryfikują lub uzyskują od rodziców/prawnych opiekunów uczniów aktualne numery telefonów niezbędne do kontaktu w razie podejrzenia zarażenia koronawirusem.
          5. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących chorobę zakaźną COVID-19, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy, umieścić w izolatce, powiadomić właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną i ściśle stosować się do wydawanych instrukcji
            i poleceń, a w razie pogorszenia stanu zdrowia osoby podejrzewanej o zakażenie należy zawiadomić służby medyczne (999,112).
          6. Obszar, w którym poruszał się pracownik należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty).
          7. Należy stosować się do zaleceń Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę sytuację pojawienia się na egzaminie osoby chorej.
          8. W przypadku wystąpienia u zdającego, członka zespołu nadzorującego lub innej osoby biorącej bezpośredni udział w przeprowadzaniu egzaminu na danej sali egzaminacyjnej niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie przerwać egzamin tego zdającego oraz odizolować w miejscu wyznaczonym przez dyrektora.

          VIII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

          1. Tekst niniejszej procedury podaje się do wiadomości rodziców, uczniów, nauczycieli i innych pracowników Szkoły Podstawowej 13
            w Jaworznie poprzez umieszczenie go na stronie internetowej oraz poprzez dziennik elektroniczny.
          1. Niniejszą procedurę wprowadza się Zarządzeniem Dyrektora Szkoły.

                                                                                                            ..........................................

                                                                                                         (podpis dyrektora)

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 13
      • (32) 751-77-07
      • ul.Urzędnicza 11 43-600 Jaworzno sp13@jaworzno.edu.pl Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych